Royal Copenhagen, servis, 36 delar, porslin, "Musselmalet".
6 tallrikar 1/572, diameter 22,5 cm.
11 assietter 1/574, diameter 17 cm (varav 2 med nagg).
11 kaffekoppar med fat 1/719 (varav 2 koppar med nagg).
1 sockerskål med lock 1/691, höjd 9,5 cm.
2 ljusstakar 1/1138, höjd 10 cm.
1 fat 1/552, längd 22,7 cm (nagg).
1 vas 1/1161, höjd 7,8 cm.
2 askfat 1/1004, diameter 7,8 cm.
1 skål på fot, diameter 21,5, höjd 14,8 cm.
3 extra kaffefat medföljer, varav 1 med lagad kant.
.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer