Bålskål, porslin, Royal Copenhagen, Danmark.
Numrerad 1275/2500. Utförd för fabrikens 200-årsjubileum den 1 maj 1975. Kopia efter skålen som tillverkades som minnesgåva efter sjöslaget vid Köpenhamn år 1801. Dekor av Köpenhamns siluett och Danmarks sydkust 1975 med förgyllda detaljer. Diameter 33,5, höjd 15 cm. Kartong och intyg medföljer.
Smärre ytslitage.