Anna-Lisa Thomson, vas, lergods, ur "Marina-serien", Upsala Ekeby, 1950-tal.
Dekor av slingrande blad med blankbrun glasyr, djupstämplad och etikettmärkt. Höjd 33 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor. Mindre fotringsnagg.