Fyra små fat, ett större fat, samt tre stop. Bland annat mästarne Hans Petter Nelander (1829-1839) i Arboga, samt Erik Wikgren (1805-1846) i Nyköping 1834. Diameter på faten 22-35 cm. Höjd på stopen 19-23 cm.
Boken "Tenngjutare i Sverige" av Birger Bruzelli, Albert Bonniers Tryckeri, 1967, Stockholm, medföljer.
Bucklor. Slitage. Märken. Smärre dekorbortfall.