Kaffeservis, porslin 28 delar, "Empire" Bing & Gröndahl.
Bestående av:
12 kaffekoppar med fat, fatens diameter 14 cm.
12 assietter, 18 cm.
Fat, 22 cm.
Sockerskål, diameter 9 cm.
Gräddkanna, 10 cm.
Fat, 27 cm.
Smärre slitage. En kaffekopp medföljer.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer