Mat- ocj kaffeservis, porslin, ca 72 delar, "Zwiebelmuster/Lökmönstret", Meissen.
Bestående av:
14 mattallrikar, 25 cm.
15 assietter, 18 cm.
Terrin, längd 34 cm.
Bricka, 40 cm.
6 uppläggningsfat, olika former, 20-39 cm.
2 skålar, kvadratisks former, 18-22 cm.
3 små uppläggningsfat, 10-12 cm.
2 smörtaxar, 10 cm.
Såskanna, 25 cm.
Kanna, 15 cm.
Kanna med lock, 14 cm.
Gräddkanna, 10 cm.
2 sockerskålar med lock, 9-10 cm.
12 kaffekoppar med fat, fatens diameter 14 cm.
9 buljongkoppar med fat, fatens diameter 17 cm.
Kaffekanna, 26 cm.
En skål, Bavaria, medföljer. Enstaka nagg. Minor wear.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.