Kan inte nå servern
Design Konstglas
1432222

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Oiva Toikka, glasfåglar, 2 st, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

"Sieppo" (Flugsnappare). Klart glas. Längd 8,5 och 9 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Följerätt: Nej
Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Jarjis
Helsingfors
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på