Skåp, "Oxford", IKEA, 1950-tal.
Fanerat med alm, intarsiadekor, i mitten kvinnofigur i relief, dörrar framför hyllinredning och lådor, bredd 120, djup 45, höjd 119 cm. Nyckel finns.
Nyckel passar ej. Smärre slitage och fanerskador. Märken. Torrspricka.
Ikeas katalog 1955, sid 66