Efter 1700-talsmodell. Dekorerad med målade blommor. Bestående av:
1 kaffekanna, höjd 20,5 cm.
1 tekanna, höjd 14,5 cm.
1 gräddkanna, längd 18, höjd 10 cm.
1 sockerskål med lock, längd 16, höjd 12 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
11 kaffekoppar med fat, koppens höjd 5,5, fatets diameter 13,5 cm.
Två fat, diameter 13,5-16 cm medföljer.
Slitage. Krackelyr. Vissa delar missfärgade. Nagg. Kaffe- och tekannan saknar lock, båda med sprickor och lagningar. Ett antal koppar med lagningar.