Björkfanérat med utfällbar bordsskiva, bordssivan även svängbar med förvaringsutrymme under. Dekor av intarsia samt svärtade kolonner och lejontassar. Ihopfällt: bredd 89, djup 43, höjd 76. Utfällt: bredd 86, djup 89, höjd 74 cm.
Slitage. Repor. Blekt. Fanerskador. Märken.