Klaffbord, sk Pembroke table, England, 1800-talets första hälft
Mahognyfanerad. Intarsia. Med två klaffar. Raka kannelerade ben på trissor av mässing. Ena kortsidan med draglåda. Längd 86, bredd 70-95, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. Lagningar. Smärre spår av mask. Repor. Kompletterad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.