Pekka Piekäinen, salt- och pepparströare samt fat, silver och sterlingsilver, 1989.
Ströarnas diameter 5,7 cm, höjd 3 cm, Auran Kultaseppä, Åbo.
Fatets diameter 23,5 cm, J.A. Tarkiainens stämplar, 925, London 1991.
Totalvikt 465 g.
Smärre repor i fatet.