Tryckt dekor av fåglar i grönt, med guldkant. Bestående av:
Terrin med lock, bredd 28 cm, terrinen med stämplad datering 1906.
Karott med lock, 30 cm.
Såsskål på fat, 25 cm.
7 rektangulära uppläggningsfat, 22-48 cm.
Insats till fiskfat, 49 cm.
Fat 47 cm.
13 mattallrikar, 24 cm.
17 djupa tallrikar, 23 cm.
14 assietter, 19 cm.
8 små skålar, 19 cm.
5 assietter, 16 cm.
Krackelyr. Slitage. Fläckar. Nagg.