Lasse Ollinkari, soffbord, 2 st, för Arkkitehtuuritoimisto Aarne Ervi, tillverkare Haimi 1952.
Beställningsarbete för Imatran Voima.
Ek. Längd 90 cm. Bredd 60 cm. Höjd 55 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Fanerskador. Färgbortfall.
Borden har tillhört originalinredningen på "Voimatalo", Imatra Voimas huvudkontor. Byggnaden av Aarne Ervi och byggnaden stod färdig år 1952.
Originalritningen på bordet är illustrerade i boken: Sisustaminen on kuin käsialaa
Carin Bryggman ja Lasse Ollinkari sisustusarkkitehdin ammatissa 1940- ja 1950-luvulla,
Susanna Aaltonen. Sid 185.
Lasse Ollinkari var en av Finlands första inredningsarkitekter. De första åren av hans karriär var under en tid då yrket som inredningsarkitekt höll på att etableras i Finland. Ollinkari inledde sina studier vid Taideteollisuuskeskuskoulu (Centralskolan för industriell konst) strax efter kriget och under de första studieåren inledde han också sin yrkeskarriär vid Aarne Ervis berömda arkitektkontor.