Soppslev med svarvat skaft och förgyllt blad, längd 41 cm, Frans Viktor Lindroos, Helsingfors 1898.
Chippendale-bestick:
9 gafflar, längd 17,5 cm
9 knivar med Hackmans rostfria stålblad, längd 20,5 cm
7 dessertskedar, ca 17 cm.
Skedarnas och gafflarnas vikt 591 g.
Fem gafflar och fem knivar med logotyp. Smärre slitage.