Kanna med hänkel, indragen hals, livet med graverad dekor av akantus, svenska importstämplar. Höjd 28 cm. Pokal på rund fot, riklig dekor av blad, girlander och sköld flankerad av två lejon. Stämplad Hugo Grün & Co Oy Helsingfors. Höjd 18 cm. Vikt 540 gram.
Smärre slitage. Pokal med otydligt årsindex.