Tekanna dekorerad i underglasyrblått med motiv av pagoder i flodlandskap. Höj 15 cm. Mugg med polykrom dekor i emaljfärger föreställande mandariner i palatsmiljö. Höjd 14 cm.
Lagning på muggens hantag. Glasyrmistor. Fläckar. Krackelyr på tekannans lock. Ställvis slitage.