Kruka med lock, vas samt ask med lock, porslin. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Krukan med dekor i underglasyrblått föreställande fohundar mot en celadongrund. Höjd 24 cm. Nagg. Mistor.
Vasen med dekor av lyckotecken mot en växtslinga. Höjd 24 cm. Mistor, kantnötning.
Asken med samma typ av dekor som ovanstående. Diameter 9.5 cm. Insides stjärnspricka.

Sprcika, nagg, mistor.

Utropspris
2 500 SEK