Dekor i underglasyrblått. Trumpetvaser med motiv av figurscener och blommor, bär Kangxis märke men senare, höjd 21 cm. Karott med lock och kottformad lockknopp, motiv av pagodlandskap, längd 23 cm. Fat med motiv av pagodlandskap, runda fatets diameter 20,5, ovala fatets längd 26,5 cm.
Slitage. Nagg. Tillverkningsdefekter.