Fat, skål, samt tvålkoppar, fem stycken, porslin. Kina, sen Qingdynasti, 1800-tal.

Fatets diameter 24 cm. Litet nagg.
Skålens diameter 13,3 cm. Slitage.
En tvålkopp har ursprungligen haft lock. tvålkopparnas längd 12-14,5 cm.

Slitage, nagg. Ett lock saknas.

Utropspris
2 500 SEK