Mauri Almari, vägglampetter, ett par, Idman 1900-talets mitt
Mässing. Dekorerade med prismor, ljushylsor av kartong, tygskärmar. Bredd ca 42 cm. Höjd 24 cm.
Fläckar på skärmarna. Senare sladd. Ytslitage. Prismornas krokar slitna.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10