Dockskåp med glasade dörrar. Fyra tapetserade rum med laminatgolv. Fönster med spetsgardiner.
33 delar möbler, samtliga stämplade Nolbyn, bland annat sängar, sängbord, kommod, stolar, 2 matgrupper, 1 salongsgrupp, spis, tallrikshyllor, golvur samt sidobord.
Fyra dockor, husgeråd samt mattor medföljer.
Dockskåp bredd 108 cm, djup 40 cm, höjd 55 cm.
Möbler i mycket gott skick, en stol med lagat ben. Skåp med ställvis slitage utvändigt.
Inköpt på Värmländskt Hantverk, Sibyllegatan år 1955. Möbler köpta efterhand in på 1960-talet.