Sked med fiolskaft, J. Henrik Frodell, Stockholm 1806, längd 20,5 cm.
Sked med fiolskaft med mittås, Olof Hellbom (Hällbom), Stockholm 1795, längd 21 cm.
Sked med fiolskaft, Anders Hjulström, Köping 1805, längd 21,5 cm.
Såssked gammal fransk, invändig förgyllning, Anders Lundqvist, Stockholm 1817, längd 19,5 cm.
Strösked, Pehr Zethelius, Stockholm 1805, längd 19,5 cm.
Strösked gammalsvensk modell, Abraham Hamnqvist, Åmål (verksam 1828-66), längd 20 cm.
Total vikt 310 gram.
Ströskedarna med lagningar. Bucklor, slitage.