Dekor i underglasyrblått av blommor och bladrankor. Fatets diameter 28, höjd 6 cm. Ytterfodrets diameter 26, höjd 23 cm.
Ställvis ytslitage. Glasyrmistor. Ställvis missfärgade. Nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10