Fyra bojaner varav en med lock, dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Höjd 15,5-18 cm. Teburk med dekor av körsbärsblommor. Höjd 14 cm.
Ställvis ytslitage. Fotringsnagg. En bojan med tillverkningsdefekter samt sprickor. Locket med sprickor. Bränningssprickor. Glasyrmistor.