Mässing, svängbar arm. Skärmar klädd med tyget "La Plata" av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Höjd ca 25 cm. Skärmarnas diameter 17 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre bucklor. Saknar väggfästen.