Balusterformat ben, på fyrkantig helslagen fot. Dekor av band med blommor och blad. Delvis genombruten, fast ljusmanschett. Kontrollstämpel Lavrenty Balbanov. Höjd 31,5 cm.
Bucklor. Fyllda fötter. Något slitage.