Gammalsvensk modell, Gustaf Otto Sjöberg, Falun 1817, längd 19,5 cm, vikt 51 gram.
Delvis förgylld, Bernt Erlandsson, Kristianstad 1879, längd 20,2 cm, vikt 35 gram.
Lagningar, bristningar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10