Godronnerad, bukig modell på fyra fötter, med uppsvängd hänkel och pip. Lockknopp i form av blommor. Även locket med stämplar. Gravyr i form av initialer FR krönt med krona. Höjd 25 cm, längd 24,5 cm. Vikt 730 g.
Obetydligt slitage och strödda repor pga ålder.