Torbjörn Calvero, "Nomads", 1983
Signerad Calvero och numrerad 1/10. Pigment print 70 x 50 cm.
Ej examinerad ur ram. Förefaller vara i gott skick.
Den enda Stockholmsspelningen för The Nomads 2023 var på Debaser 18 november där man firade 40-årsjubileum för genombrottsplattan "Where the Wolf Bane Blooms" från 1983.
Niklas Vahlberg i Nomads kommenterar: "Where the Wolf Bane Blooms" spelades in i oktober 1983 i Mistlurs studio på vinden i en fallfärdig 1700-talsbyggnad på Maria Prästgårdsgata i Stockholm. Så här i efterhand känns det som vi hade en hel del tur med omständigheterna, det var inte helt självklart att personkemin skulle bli så perfekt med ett oerfaret band, en producent som aldrig tidigare producerat och en tekniker som inte ens var särskilt förtjust i skränig rock'n'roll! Mistlur-studions väldigt distinkta ljud och speciella atmosfär var en mycket viktig del i det hela."