Silverpläterade med infattade ametistkristaller, stämplat B+O i en ruta, ringens infattning mäter ca 33x25x18,5 mm, ringstorlek ca 16,56/52, hänget mäter ca 63x58x21 mm, höjd inkl ögla 81 mm
En ametistkristall i ringen är något lös. Något anlupet. Smärre repor.