Numrerade 1-5, 8, 10, 12-19. Vardera ca 16 x 11 cm. Plastfodral.
Kort saknas. Bl a kortet på Cassius Clay, nr 6, saknas. Slitage. Omslag med tusch.
Hemmets Journal gav i samband med olympiska spelen i Rom 1960 ut en serie samlarkort med olika idrottare. 20 ark ingick, korten satt ihop fyra st på varje ark.