Medaljsamling, 60 st, sterlingsilver, "Sverige och dess regenter", Mynthuset, Sporrong, 1970-tal.
Regentporträtt från Erik Segersäll till Carl XVI Gustaf. Reliefdekor på ömse sidor om var medalj. Diameter 4 cm, vikt/ medalj ca 48-49 g.
Numrerad samling Mynthuset 537/1000. Äkthetsintyg medföljer.
I träschatull med sex lådor, sidorna med mässingshandtag, ovansidan med Sveriges stora riksvapen. Längd 40 cm, bredd 28 cm, höjd 21 cm.
Helhetsintrycket är gott.