Etui i filigransilver, Portugal. 9,3x5,8 cm, höjd 1,7 cm, Vikt 85 g.
Cigarettetui med räfflad dekor, invändigt förgylld, otydlig stämpel, 8x6 cm. Vikt 124 g.
Etui med landskap i relief på locket, invändigt förgylld och med krönt monogram, 8,7x10,7 cm. Vikt 155 g.
Graveringar. Slitage. Etuiet med landskap med ytliga repor på undersidan.