2 matskedar, längd 21,5 cm, mästarstämpel AS.
2 skedar, längd 14,5 cm, ena stämplad Ovchinnikov den andra Morozov, båda med hovleverantörsmärke
Bakelsespade, längd 20,5 cm, stämplad Br. Grachev.
Kontrollmästarstämpel av Jakov Ljapunov 1898-1903.
Vikt 322 g.
Av Aleksander Katch: fatets diameter 19 cm, matskedens längd 21 cm.
Åldersrelaterat slitage. Graverade monogram. De mindre skedarnas blad med ytskador.