Servis 32 dlr "Musselmalet" halvblonde Royal Copenhagen Danmark 1951-1983 porslin

Bestående av;
12 st koppar med fat nr 1/719, höjd koppar 6 cm, diameter fat 12,8 cm, 1 st kopp med spricka
12 st assietter nr 1/574 diameter 17 cm, 5 st 2:a sort
1 st kaffekanna med lock nr 1/518, höjd 23 cm
1 st chokladkanna med lock nr 1/506, höjd 20 cm
1 st sockerskål med lock nr 1/691, höjd 11 cm
1 st gräddkanna nr 1/521, höjd 8 cm
1 st kompottskål på fot nr 1/511, diameter 17,5 cm, 2:a sort
1 st lövförmat fat nr 1/548, längd 22,5 cm
1 st halvmåneformad grönsaksassiett nr 1/559, längd 16,5 cm
1 st uppläggningsskål i form av en mussla nr 1/557, längd 18,5 cm, 2:a sort
6 st askfat nr 1/504, diameter 7,5 cm
Medföljande ljusstakar ett par Bing & Gröndahl nr 503, höjd 13,5 cm, förgyllda, troligen 2:a sort

Bruksslitage. Spricka.

Utropspris
4 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95