Fanerat med bland annat björk. Två hurtsar med skåpdörrar och bakomvarande hylla respektive lådor. Sargen med tre lådor. Sargen med dekorativ intarsia. Längd 145, djup (med utstickande handtag) 75, höjd 75,5 cm.
Fanerskador. Visst slitage. Ett nyckelhål med skador. Nyckel saknas.