Tallrikar och fat, 7 delar, Kanton, porslin, Kina, 1800-tales andra hälft.

Två assietter samt rektangulör skål med celadongrön botten och målad dekor i emaljfärger med motiv av fåglar, fjärilar, blommor och frukter, 19,5-22 cm. Tre assietter samt skålfat dekorerade i emaljfärger med motiv av figurscener samt fåglar och fjärilar i blommande trädgårdar, 21,5-25,5 cm.

Något slitage. Ställvis färgbortfall. Nagg. Bränningsspricka.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?