Mahogny. Skuren dekor med svarta detaljer. Krönt med rocailler. En har framben med mässingshjul, den andra har gummikorkar.
Slitage. Sprickor och skador. Den ena med hårt sliten klädsel. Sprickor och skador vid armlänens infästning.