TEDOSA och ASK, porslin, Tyskland, 1900-tal.

Ask med lock med målad dekor av rosor, tulpaner, krysantemum mm. gulddekor längs kanterna. Diam 13. Tedosa med korgmönster i relief, bemålad med blommor orange. Lock av mässing, kork. Berlinstämpel. H 12.

Smärre nagg på asken.

Utropspris
1 500 SEK