Svängt fodral med genombruten rocailledekor, vitemaljerad urtavla, krönande figurin föreställande en beriden hästtämjare som driver en häst. H 52. Svartmålad träsockel medföljer.
Slitage, anlöpningar, repor, smärre skador, pendel saknas. Nyckel saknas.