Allmoge
218059

BORD, allmoge, Jämtland 1700-tal.

Delvis brunmålat. Raka kopplade ben. Tre lådor. Genombruten dekor. Skiva med två uppfällbara klaffar. L 139(202), B 88, H 76.

Slitage. Sprickor. Färgbortfall. Vissa dekordelar saknas.

Utropspris
6 000 SEK