Heliga modern med jesusbarnet. 35,5 x 30,5. Ägarmärkning a tergo "Med. Dr. Torsten Björkwall. Ledamot av Sveriges Läkarförbund, 14 okt 1970".
Sprickor. Krackelyr och slitage.