Bl.a. rotfanér. Rakform flankerad med halvkolonner i korintisk ordning. Låda upptill samt klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor nedtill. L 102, b 50, h 145. Nyckel i lådan vid utlämningen.
Slitage, repor, stötskador, spricka upptill.