VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, märkt Rob. Engström, Stockholm, tidigt 1900-tal.

Bronserat och förgyllt fodral, vitmålad urtavla med romerska siffror, dekor av rosengirlander och sädesax, krönande sädeskärve. H 73. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, smärre sprickor och bortfallen bronsering. Smärre påmålningar. Ett löst glas vid pendeln.

Utropspris
1 500 SEK