Två snarlika med vågig kant, tryckt dekor i form av mittcirkel med drakmotiv och figural bård. Ett fat med underglasyrblått, heltäckande blomsterornamentik, upphängningshål. Diam 38,5-41,5.
Slitage, ställvis kraftigt. Ett fat med lagningar och sprickor. Glasyrnagg. Nagg. Mindre glasyrdefekter.