FAT, 1+2st, porslin, Kina, 1800 och 1900-tal.

Två snarlika med vågig kant, tryckt dekor i form av mittcirkel med drakmotiv och figural bård. Ett fat med underglasyrblått, heltäckande blomsterornamentik, upphängningshål. Diam 38,5-41,5.

Slitage, ställvis kraftigt. Ett fat med lagningar och sprickor. Glasyrnagg. Nagg. Mindre glasyrdefekter.

Utropspris
1 200 SEK