BLOMSTERBEHÅLLARE, koppar, jugend, Sverige, 1910-20-tal.

Rund, överdel med driven dekor av blom- och växtornamentik, ovanförblommor fästhål för dekor. Underdel med fäst dekor av fiskar. Öppen i mitten. H 37 diam ca98. Tre insatser i plåt medföljer.

Slitage. Anlöpningar. Enstaka bristningar. Blucklor. Repor. En dekorfisk saknas. Dekorelement till överdel saknas.

Utropspris
8 500 SEK