Pyramidmahogny, smal kantrand av buxbom. Rektangulärt med rundade hörn. Fyra fanerade iläggsskivor à 60 cm medföljer. Längd 150 (total längd 390), bredd 110, höjd 72 cm.
Renoverat, skivorna med fläckar och lagningar under lacken. Benen med slitage och repor.