GOLVUR, Newcastle, Sessford, 1800-talets första hälft

Mahognyfanerat fodral med uppsvängt huvkrön, dekor av mässingskulor. Bemålad urtavla med dekor i form av skepp. H 216. Pendel och lod medföljer. Nyckel finns.

Slitage, sprickor. Renoverad. Urtavla med krackelyrer samt färgbortfall.
Ej funktionstestat ur.

Utropspris
4 000 SEK