BOK, "Hieronymi Wolfii in Ciceronis Officia Catonem...", Basel 1584.

Titelblad med träsnittsillustration, möjligen samtida helband av pergament.

Slitage, skadat bokband, försättsblad med bla lagningar och äldre bläckskrift. Ej i övrigt genomgången.

Utropspris
3 000 SEK